top of page

COVID ierobežojumi nav šķērslis M&A darījumu attīstībai

 

 

Uzticības un stabilu attiecību veidošana, sanāksmju organizēšana, klātienes tikšanās un šķietami tik pašsaprotams solis kā rokasspiediens - būtiskas M&A darījumu noslēgšanas sastāvdaļas, sākot no sarunām par potenciālo sadarbību, līdz pat darījuma pēdējam posmam – līguma slēgšanai. Tā tas ir bijis līdz Covid pandēmijas radītajām pārmaiņām, gan ikdienā, gan arī biznesa vidē. Kā radītās pārmaiņas ietekmē M&A darījumu struktūru, kāda būs turpmākā sadarbība starp Pircēju un Pārdevēju, vai pēc Covid pārvarēšanas viss atgriezīsies kā bijis, jeb tomēr jaunās tendences saglabā savu nozīmību arī turpmāk, to varēsim novērot jau tuvākajā laikā - komentē Mārtiņš Bluķis, Auctus Capital partneris.

 

Lai arī vairākums noteikti minētu izmaiņu radītās negatīvās sekas, tomēr, neraugoties uz virkni ierobežojumiem, kas pirmajā acumirklī varētu šķist kā šķērslis biznesa attīstībai, uzņēmēji rod jaunus risinājumus, kas pielāgojas un rada uzticību stiprināšanas attiecības arī attālināti.  Fakts, ka tikšanās klātiene, pārrunas jau var tikt uzskatīts par ekstra un kaut kas neikdienišķs, arī Baltijas mērogā attālināta darījumu slēgšana par pašsaprotamu soli. Pozitīvais ieguvums – laika resursu ietaupījums un spēja jebkurā laikā un vietā nodrošināt procesa kontroli. Tas atvieglo darījuma ātrāku norises virzību uz noslēgšanu.

Šī gada 1. februārī tika noslēgts pirkšanas – pārdošanas darījums, kas tika veikts attālinātā komunikācijā starp SIA IRVE un AS ELIS Tekstila Serviss, kurā AUCTUS CAPITAL pārstāv Pārdevēju puses IRVE akcionārus. Tika pārdota uzņēmuma IRVE daļa no galveno pakalpojumu bloka – darba apģērbu nomas bizness, Pircējam ELIS pārņemot savā īpašumā darba apģērba nomas pakalpojumu un ražotni Salaspilī. Darījuma īstenošanai tikai piesaistīts profesionāls M&A un finansējuma piesaistes konsultācijas  uzņēmums,  Pārdevēju pusi, lai Pārdevējs saņemtu augstāko pārstāvību iespējamo pārdošanas cenu, un, lai būtu pareizi sastrukturēts un Pārdevēju pusei jārisina par naudas saņemšanu. Sarunas starp IRVE pārstāvjiem RĪGĀ un ELIS pārstāvjiem Francijā tika risināts attālināti, laikā, kad ceļošanas iespēja bija ierobežota.

Visa būtiskā darījuma procesa saziņa notika bez klātbūtnes tikšanās. Prezentācijas, pārrunas, virtuālā datu istaba, Due Dilligence, līgumu saskaņošna un arī darījuma parakstīšanu (deal signign), kas nereti tiek atzīmēts ar glāzi šampanieša, šoreiz notika katram parakstot dokumentus savā darbavietā un kurjeriem apstiprināt to apmaiņu.

M&A darījumu veikšana, procesu attālināti, ir par jauno ikdienas normu, un var droši apgalvot, ka arī turpmāk pēc COVID ierobežojumu mazināšanās, attāluma darījuma slēgšanas process paliks kā nozares prakse.

bottom of page