top of page

1000 ha darījums par lauksaimniecības zemi Dagdā

Šoruden Krāslavas novadā dāņu investoriem piederošā SIA “Brīvība” noslēdza ap 1000 ha zemes pārdošanas darījumu. Lielāko daļu no darījuma veidoja lauksaimniecībā izmantojamā zeme un ražošanas ēkas, kuru pircējs ir Latvijas zemnieku saimniecība. Darījuma ekskluzīvais konsultants AUCTUS CAPITAL norāda, ka šis ir pozitīvais piemērs Latvijas saimniecību attīstībā, kas ļāvis ievērojami palielināt vietējās saimniecības zemes platības un audzēt ražošanas apjomus.

“Šobrīd redzam, ka īpašumu pirkšanas / pārdošanas tirgū notiek paaudžu maiņa. Daļa no personām, kuri iegādājās īpašumus 2000. gadu sākumā, šobrīd ir sasnieguši pensijas vecumu un pārdod savus īpašumus ārvalstīs, tai skaitā Latvijā. Tas paver iespējas atgūt Latvijas zemes un attīstīt vietējās saimniecības.”

Edgars Mālkalns, Auctus Capital darījuma konsultants

 

Pēdējos gados lauksaimniecības zemes cenas ir kāpušas, nereti padarot tās par eksluzīviem īpašumiem. Lai gan kopējā darījuma vērtība netiek izpausta, 2021. gada pirmā pusgada vidējā cena par zemi Krāslavas novadā bija 1530 EUR/ha*, ļaujot secināt, ka kopējā darījuma summa pārsniedz 1 miljonu EUR. 

 

Lauku zemju cenas atšķiras ne tikai starp novadiem, bet arī to pagastiem. Zemes cenu ietekmē dažādu elementu kopums, kā, piemēram, lauka auglība, novietojums, lielums, stratēģiski mērķi u.c. faktori, kurus nepieciešams pareizi novērtēt, lai noteiktu darījuma vērtību. Kopējā platībā var būt ne tikai lauksaimniecībai izmantojamās zemes, bet arī meža zemes, kuruvērtības noteikšanai ir jāveic meža inventarizācija jeb taksācija. AUCTUS CAPITAL veiktajā darījumā no 1000 hektāriem 303 ha bija meža zeme, kura tika pārdota citam pircējam.  

 

*Avots https://data.gov.lv/dati/lv/dataset/tirgus-statistika/resource/e4d60024-e97d-4c46-be6f-71d24fe1d9c9

bottom of page